Ögrenci Gözünden İtalya’da Eğitim


Atıl ÖZER – 2011 – Piacenza – PDM – Enerji Mühendisliği

Academix aracılığıyla 2011 yılı eylül ayı itibariyle  Politecnico di Milano üniversitesinin Piacenza’daki kampüsünde enerji mühendisliği üzerine master yapmaktayım.

En başta yeni bir ülkede özellikle dil konusunda sıkıntı çekeceğinizi düşünüyorsunuz. Fakat İtalyanlar, bizim gibi gayet  sıcakkanlı insanlar. İtalyancanız yeterli olmasa da İtalyanca konuşmaya çalıştığınızda  gayet yakın davranıyorlar ve her konuda yardımcı oluyorlar.

Kaldığım şehirden biraz bahsetmek gerekirse Piacenza küçük bir şehir.  Kuzeyde bulunması nedeniyle güneyin cezbeden ikliminden biraz uzak malesef.. Fakat Milano ve Parma şehirlerine yakınlığı nedeniyle avantajlı bir konumda. Okulun kampüsünün şehir merkezinde olması ve okula kısa sürede gidebilme avantajları mevcut. Piacenza, Giorgio Armani gibi dünya çapında tanınmış bir modacıyı yetiştirmiş bir şehir ve İtalya’nın 6. zengin şehri konumunda.

İtalyan yemekleri ise bizim damak zevkimize uygun. İtalyanların meşhur makarnalarını ve pizzalarını her yerde bulabilmeniz mümkün. Şehir küçük olmasına karşın her yerinde çok güzel pizzacı ve restoranlar bulunuyor (Türk işletmecilerin sahip olduğu pizzacı ve dönercilerde mevcut).

Kısacası İtalya’da geçireceğiniz sürede nefis İtalyan yemeklerini  tatmak ve güzel manzaraları görmenin yanında yeni bir kültür tanıma şansına da sahip olacaksınız. Başvuru sürecimde bana yardımcı olan başta Özlem Ergeç olmak üzere tüm Academix ekibine teşekkür ediyorum.