Italya’da Yasam


Resmi İsim: İtalya Cumhuriyeti
Yüzölçümü : 301.250 km²
Nüfus: 57.5 milyon
Başkent: Roma (2.663 milyon)
Dil: İtalyanca ve diğer lehçeler
Din: 85% Roma Katolik, 5% Protestan

Neden İtalya?

 • Sanat, tasarım, moda ve mimari eğitim konularında okullar çok iyidir.
 • Devlet okullarında eğitim ücreti çok düşüktür.
 • Türkiye’ye çok yakın ve Türkiye ile ticareti çok olan bir ülkedir.
 • Kendinizi iyi de yetiştirirseniz, dünyanın heryerinde iş bulma imkanınız olabilir.
 • Anadili İtalyanca olduğu için mükemmel İtalyanca öğrenip konuşma imkanınız var,
 • İngilizce bilginiz çok iyi ise, İtalya’da eğitim almanızı kesinlikle öneririz.

Yaşam Masrafları
İtalya’da yemek ve konaklama ile ilgili bazı rakamlar:

 • Ekonomik Restoran: 3-5 €
 • Normal Restoran: 15-20 €
 • Ortalama Restoran: 12-15 €
 • Hotel: 20-30 €
 • Otel: 50 €

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format sözkonusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğtim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler içinse üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bazı bölümlere başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.

İtalya’da Ulaşım

İtalya’da şehir içi ulaşımın tartışmasız en uygun yolu bisikletle ulaşımdır. Milano’da dahi istediğiniz her yere kolayca ve güvenli bir şekilde bisiklet ile ulaşabilirsiniz. Sokaklarda ve caddelerde bisiklet yolu ve bisikletler için trafik ışıkları mevcuttur.

Şehir içi otobüs bilet ücreti 1 € olarak ücretlendirilmiştir. 1 bilet ile 3 saat boyunca aktarma yapma şansınız vardır. Ayrıca 3€ karşılığında 24 saat ve 5€ karşılığında 5 gün kullanabileceğiniz biletler mevcuttur. Tüm bunlara ek olarak aylık olarak kullanabileceğiniz biletler de mevcuttur.

İtalya’da şehirler arasında ulaşımın en kolay ve uygun fiyatlı yolu tren yolculuğu. Bu sayede tek seferde birçok şehri gezmeniz mümkün. İtalya’ya kendiniz de gitseniz, tur ile de gitseniz tren yolculukları ekonomik gezmenin ve ulaşımın sırrı…

Örneğin Floransa’ya giden turlar aynı zamanda Pisa’ya ekstra tur da düzenliyorlar ve bunun için 70 € – 90 € gibi fiyatlar talep ediyorlar. Bu fiyata sunulan da genellikle Pisa ve Siena’ya sadece ulaşım. Oysa ki Floransa’dan Pisa’ya gitmenin en kolay ve uygun fiyatlı yolu, tren yolculuğu. Duomo’ya yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindeki Santa Maria Novella istasyonundan Pisa’ya yarım saatte bir seferler mevcut ve tek kişi gidiş – dönüş sadece 16 $ . Bir buçuk saat süren yolculuğun sonunda meşhur Pisa’ya varmış oluyorsunuz.

Sadece Floransa değil İtalya’nın birçok yerinden Pisa’ya direkt tren seferi var. Roma’dan Pisa’ya hızlı tren ile yaklaşık 60 $’a üç saatten daha kısa sürede, daha az para harcayım zaten bol vaktim var diyorsanız normal tren ile Floransa’dan aktarmalı bir şekilde 28 $’a yaklaşık 4 buçuk saatte gidebilirsiniz.

Sadece Pisa için değil klasik bir İtalya turunun olmazsa olmazları Roma, Floransa ve Venedik arasında da tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Roma’dan Floransa’ya 56 $’a hızlı tren ile 1,5 saatte veya normal tren ile 3 saatte ama 40 $’a gidebilirsiniz. Tabi ki aynı şekilde Floransa’dan Roma’ya da tren ile gidebilirsiniz.

Floransa’dan Venedik’e de tren ile gidilebilir. Hızlı tren ile 2 saatten daha kısa sürede 59 $’a Floransa’dan Venedik’e ulaşım mümkün ve tur otobüsünden çok daha hızlı ve konforlu.

Danışmanlarımız İtalya’da Öğrencilerimizle Birlikte

 Danışmanlarımız İtalya’da Okul Temsilcileriyle Birlikte

  Duomo Di Milano

 

Danışmanlarımız PDM’de

Ve İtalya’da Alışveriş

 

PDM Como

PDM Como – 1

Tabiki her zaman ders olmaz.

Before Finals

After Finals

Türk öğrenciler, Türk yemekleri ve  Türk gecesi.